Strona główna
Aktualnościbelka
Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego na zawodach Railway Challenge w Anglii
11.07.2018 | Środa

 

  Czym jest Railway Challenge? Gdzie odbył się konkurs? Kto na niego pojechał? Na te pytania już za moment poznacie odpowiedzi.

  Railway Challenge to coroczny konkurs dla osób pełnych pomysłów, pasji do kolejnictwa i zapału do pracy. Jest organizowany przez Institution of Mechanical Engineers w skrócie IMechE. Zespoły z całego świata przyjeżdżają do Stampleford w Wielkiej Brytanii w celu pokazania swoich efektów pracy w postaci zminiaturyzowanych lokomotyw. Pojazdy te muszą spełniać szereg wymagań, żeby zostać dopuszczone do konkursu, następnie przystępują one codziennie przez okres trzech dni do różnorodnych konkurencji, w których są sprawdzane przez wykwalifikowaną kadrę sędziowską, w skład której wchodzi między innymi pomysłodawca i założyciel konkursu Simon Iwnicki.

  W tym roku studenci naszego wydziału z Koła Naukowego Inżynierów Transportu Publicznego zawitali na konkursie jako goście, w celu zapoznania się z poszczególnymi konkurencjami, ale przede wszystkim, aby się przekonać jak wysoki poziom reprezentują rywale. Zastosowano bardzo dużo ciekawych technologicznie rozwiązań m.in. lokomotywy napędzane przez ogniwa wodorowe, lokomotywy modułowe bądź zdalnie sterowane za pomocą specjalnej aplikacji. Jeśli zatem nasi studenci chcą zmierzyć się z resztą zespołów w przyszłym roku, to stoi przed nimi nie lada wyzwanie. Muszą mieć innowacyjny pomysł na swoją lokomotywę, wykonać projekt konstrukcji, pozyskać sponsorów.

  Najistotniejszym jednak będzie przygotowanie zespołu do poszczególnych konkurencji, w których między innymi trzeba na czas zdemontować, a następnie zamontować zestaw kołowy, przedstawić prezentację biznesową, w której w j. angielskim zespół przedstawia kosztorys takiego pojazdu oraz oszczędności jakie zapewni wdrożenie lokomotywy w życie. Nie lada wyzwaniem będzie też aspekt logistyczny projektu, zwłaszcza przewiezienie w całości wybudowanego prototypu lokomotywy do Wielkiej Brytanii. Podczas tych trzech dni, członkowie KNITP mierzyli szerokość torów, obserwowali bacznie rozwiązania konstrukcyjne przyszłej konkurencji i bacznie obserwowali innowacyjne rozwiązania startujących w tym roku zespołów. Ostatniego dnia główną atrakcją był przejazd parowozem, który nie startował w konkursie, należał on do Miniaturowej Kolei Stapleford w Leicestershire, gdzie odbywały się zawody.

  Jak widać, konkurs to nie tylko bardzo duże wyzwanie dla naszych studentów, ale przede wszystkim, rozwijające doświadczenie pod względem umiejętności inżynierskich. Uczestnictwo w tegorocznej edycji było na pewno cennym doświadczeniem, jak również ciekawą przygodą. Członkowie KNITP zdają sobie sprawę z tego, że jeszcze dużo pracy przed nimi, ale nie przeraża ich to, a sam wyjazd był niesamowitym przeżyciem, dzięki któremu członkowie zespołu zyskali dodatkową energię i motywację do pracy. Jak sami podkreślają, po wyjeździe chęć wygranej i pokazania z jak najlepszej strony naszej uczelni jest jeszcze większa. Trzymajmy zatem kciuki za zespół z naszego wydziału i życzmy powodzenia!

Dominika Hildebrandt

do_gorydo góry
© Wydział Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej